Header Ads

add here

add here add here

Μοιρασιά στην Ανθούσα, Ατλαντίδα-Μάχη 1-1! (video)

Ισοπαλία για τις δύο ομάδες, που είχαν από ένα ημίχρονο Φωνάζει για ακυρωθέν γκολ ο Μαραθώνας

Ο ΑΤΛΑΝΤΙΣ - ΜΑΧΗ ΜΑΡΑΘΩΝΑ 1-1
Ισοπαλία στην Ανθούσα, αφού Ατλαντίδα και Μάχη ήρθαν 1-1 σ' αυτή την 17η αγωνιστική, έχοντας από ένα ημίχρονο. Η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ, ήταν καλύτερη στο πρώτο όπου είχε φρεσκάδα και έχασε
σημαντικές ευκαιρίες. Στην επανάληψη η Μάχη του Σταύρου Ηλιόπουλου με περισσότερες δυνάμεις ανέβηκε και μάλιστα της ακυρώθηκε γκολ -για οφ σάιντ- στο 65' του Παπαδόπουλου (από τον Μαραθώνα φώναξαν δικαιολογημένα πως είναι κανονικό). Η Ατλαντίδα εν τέλει ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο 72' με αυτογκόλ του Βούσουλα, ενώ το 1-1 ήλθε στο 85' με τον Παπαδόπουλο....
Ας τα πάρουμε από την αρχή, σε ένα πρώτο ημίχρονο που η Ατλαντίδα είχε φρεσκάδα και ήλεγχε τον ρυθμό με καλή κυκλοφορία. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και τις καλύτερες ευκαιρίες, αφού απείλησαν σε τουλάχιστον τρεις κλασικές περιπτώσεις με τους Πλατέλλα, Καλιαμπάκα, Μαλάι! Από την μεριά της η πάντα επικίνδυνη Μάχη είχε καλές στιγμές με Παπαδόπουλο και Βούσουλα από στημένες φάσεις.
Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και ο Μαραθώνας ήταν εκείνος που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια και τρεξίματα στο ματς, την ώρα που η Ατλαντίδα έδειχνε κουρασμένη, κάτι απόλυτα δικαιολογημένο, αφού είχε ματς Κυπέλλου 120 λεπτών, που κρίθηκε στα πέναλτι, μεσοβδόμαδα! Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Χαντέ κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 72', όταν από γέμισμα και προσπάθεια του Καλιαμπάκα, ο Βούσουλας άθελα του βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και κρέμασε τον Παππά για το 1-0.
Λίγο νωρίτερα, η Μάχη Μαραθώνα φωνάζει δικαιολογημένα για γκολ του Παπαδόπουλου που της ακυρώθηκε, αφού το γύρισμα του Άντι Σένε είναι παράλληλο και δεν υπάρχει οφ-σάιντ. Το ματς άνοιξε από εκεί και πέρα και απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με την Μάχη να είναι πιο απειλητική, ενώ η Ατλαντίδα ήταν άκρως επικίνδυνη στην κόντρα (κορυφαία ευκαιρία το πλασέ άουτ του Κούτρου). Το 1-1 ήλθε τελικά στο 85', όταν ο Σωτηριάδης -που μετά το γκολ της Ατλαντίδας πέρασε μπροστά- σέντραρε εξαιρετικά με το αριστερό και ο εκτελεστής Παπαδόπουλος με άψογο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Φυλακτό.
***Διακριθέντες για την Ατλαντίδα Μαλάι, Κολοτούρος και Κόντι ***Για την Μάχη Μαραθώνα οι Παπαδόπουλος, Καραγκοζίδης και Σωτηριάδης
Διαιτητές: Δραγάτης, Κάλλης, Κυριακόπουλος